Strona główna    Okładka     Spis treści     Zbiory partii    Zbiór przydatnych linków    Standard pgn

Adam Umiastowski
"DOKĄD ZMIERZA CZARNA WIEŻA ???
czyli jak wygrać w szachy z babcią, dziadkiem, mamą, tatą, siostrą, bratem i całym światem"

Podręcznik do nauki gry w szachy

Dokąd Zmierza Czarna Wieża ???

Dokąd Zmierza Czarna Wieża ???

Dokąd zmierza czarna wieża ??? jest podręcznikiem do nauki gry w szachy przeznaczonym w pierwszym rzędzie dla tych, którzy stają przed wyzwaniem wprowadzenia w tajniki gry dzieci.
Dla rodziców, nauczycieli, instruktorów i trenerów. Może także służyć jako podręcznik do nauki własnej, zakłada jednak posiadanie już pewnej wiedzy.
Ułożenie materiału umożliwia rozpoczęcie nauki nawet całkowicie początkującym, jednak należy zastrzec, że przede wszystkim ważna jest praktyka, czyli kontakty z innymi szachistami. Nic nie jest w stanie zastąpić kompetentnie prowadzonych zajęć w miłym gronie.
Podręcznik wydany w styczniu 2000 roku przez Wydawnictwo Proszyński i S-ka bywa wciąż dostępny w internetowych księgarniach.
W dziale Zbiory partii znajduje się uzupełnienie podręcznika w postaci zbiorów partii turniejowych. Każdy zbiór przechowany jest w postaci pliku tekstowego, w formacie pgn, łatwego do odczytania dla większości programów szachowych, skompresowanego do postaci nazwa.zip, więc należy się zaopatrzeć w program do jego dekompresji, np. Winzip.
Do przeglądania partii można polecić znakomity program Chess Pad, zaś do analizy, gromadzenia partii oraz gry - program Scid vs Pc Chess Database.

POWRÓT CZARNEJ WIEŻY!

"W pierwszych dniach stycznia w księgarniach pojawiła się..."
– tak w 2000 roku zapowiadaliśmy książkę pod tytułem "DOKĄD ZMIERZA CZARNA WIEŻA ???, czyli jak wygrać w szachy z babcią, dziadkiem, mamą, tatą, siostrą, bratem i całym światem".
Miło nam powiadomić, że nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazało się właśnie drugie wydanie książki DOKĄD ZMIERZA CZARNA WIEŻA w zmienionej szacie graficznej; jej poprawiona i uzupełniona wersja niesie dużo energii i wiele informacji o szachach.
W trzynastu rozdziałach książki pomieściliśmy sporo wiedzy przydatnej dla każdego, kto pragnie opanować grę w szachy. Na przykładach partii najwybitniejszych szachistów świata ilustrujemy, jak najlepiej operować figurami zarówno w części debiutowej, jak i w gąszczu walczących bierek w grze środkowej; wskazówek na temat rozgrywania końcówek szachowych udziela sam genialny Akiba Rubinstein, najwybitniejszy polski szachista w historii.
Polecamy tę książkę małym i dużym miłośnikom gry szachowej, instruktorom szachowym, a zwłaszcza rodzicom, którzy pragną podnieść swoje umiejętności, aby zachęcić dzieci do ciekawego spędzania czasu przy szachownicy.

   czarnawieza (at) wp.pl

Strona powstała 22.09.2001 aktualizacja 29.09.2021